Lakier do paznokci – rodzaje, typy, jak wybrać

Lakier do paznokci – rodzaje, typy, jak wybrać

Rynek kosmetyczny obfituje w różnego rodzaju produkty poprawiające wygląd. Wśród licznych specyfików na szczególną uwagę zasługują najlepsze lakiery do paznokci. Czym się one cechują? Jak je znaleźć i wybrać? Dlaczego warto w nie zainwestować? Jeśli masz problem z rozróżnieniem takich specyfików jak np. akryl do paznokci i żel do paznokci, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Lakier do paznokci – czym właściwie jest

Lakierem do paznokci zazwyczaj nazywa się specjalną emulsję wykorzystywaną do pokrywania odpowiednim kolorem paznokci, zarówno stóp, jak i dłoni. Na rynku dostępna jest cała paleta barw, którymi można ozdobić paznokcie. Genezy współczesnych lakierów do paznokci należy doszukiwać się w latach trzydziestych XX wieku, kiedy to wypuszczono pierwsze lakiery marki Revelon, które cieszą się niezmienną popularnością również wśród dzisiejszych klientek.

Kilka słów o różnych rodzajach lakierów

Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele typów lakierów do paznokci oferują firmy działające w branży kosmetycznej. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że co rusz rynek opanowują kolejne, bardziej udoskonalone produkty, wśród nich niezwykle tanie lakiery do paznokci. W tym kontekście można mówić na przykład o lakierach perłowych, cechujących się doskonale widocznym połyskiem, a także o lakierach matowych, służących maskowaniu pewnych niedoskonałości lub przebarwień na płytkach paznokci.

Istnieją dobre żele do paznokci tworzą efekt powierzchni lustra, nadając paznokciom odpowiedniego połysku. Do niektórych lakierów dodaje się brokat, inne natomiast przeobrażają swoją kolorystykę w zależności od tego, pod jakim kątem pada światło – są to tzw. lakiery opalizujące. Podobny efekt – także na skutek oddziaływania światła – tworzą lakiery holograficzne. Z kolei lakiery termiczne zmieniają swoją barwę w zależności od temperatury otoczenia. Część lakierów potrafi wywołać wrażenie popękanej płytki – dzieje się tak niedługo po ich nałożeniu na paznokcie. Warto wspomnieć również o lakierach fluoroscencyjnych, które stają się widoczne w ciemności dzięki efektowi świecenia.

Część lakierów już na etapie produkcyjnym wyposaża się w specjalne ozdobniki, tzw. dżety. Dzięki nim na paznokciach powstają piękne wzorki. Panie, które chcą mieć na powierzchni paznokcia efekt piasku, powinny zaś sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku lakierów strukturalnych. Artystyczne zdobienia na paznokciach można też uzyskać za pomocą lakieru magnetycznego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lakier magnetyczny nie jest zbyt trwały i zazwyczaj schodzi z paznokcia po trzech dniach od zastosowania.

Inne typy lakierów do paznokci

Decydując się na wybór któregokolwiek z lakierów do paznokci, trzeba rozważyć wszystkie możliwości, każde za i przeciw. Warto wziąć pod uwagę okazję, w trakcie której mamy się zaprezentować z pomalowanymi na odpowiedni kolor paznokciami. Trzeba zadać sobie pytanie, czy mają to być na przykład imieniny u cioci, czy też pierwsza randka z ukochanym. A może wspólny wypad z przyjaciółmi na dyskotekę?

Pragniesz wzbudzić zazdrość u swoich koleżanek z pracy czy też olśnić nieznajomego wyglądem swych dłoni? Niezależnie od okazji każda z pań w bogatej ofercie różnych sklepów i marek z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto jednak, abyś uświadomiła sobie, że poza wyżej wymienionymi rodzajami lakierów do paznokci na rynku funkcjonują także inne ich typy, o czym poniżej.

Lakiery bezbarwne

Większość lakierów do paznokci to żele kolorowe, które zdobią paznokcie całą paletą barw, głównie różnymi odcieniami czerwieni, żółci, brązu oraz zieleni. Lakiery do paznokci żelowe stanowią jedynie niewielką część oferty firm kosmetycznych, a od lat niesłabnącym uznaniem klientek w różnym wieku i o różnych upodobaniach estetycznych cieszą się lakiery bezbarwne, czyli te, które po nałożeniu nie pozostawiają żadnych kolorów na płytce paznokcia.

Malowanie paznokci lakierem bezbarwnym ma na celu przede wszystkim odpowiednie nabłyszczenie płytki. Ponadto obecnie coraz więcej tego typu lakierów posiada substancje odżywcze, wzmacniające paznokcie oraz nadające im zdrowy, zadbany wygląd. Jeśli zatem pragniesz, żeby Twoje paznokcie wyglądały pięknie i zdrowo, pomyśl o zakupie odpowiedniego lakieru bezbarwnego. Nie kosztuje on zbyt wiele, a satysfakcjonujący efekt jest gwarantowany.

Lakiery transparentne

W pewnym sensie odmianę lakierów bezbarwnych stanowią lakiery transparentne. Ich cechą charakterystyczną jest brak pełnego przykrycia paznokcia, co w konsekwencji przesądza o tym, że płytka paznokcia lekko prześwituje spod warstwy lakieru, tworząc oryginalny efekt wizualny. Tego rodzaju lakiery okazują się szczególnie przydatne przy tworzeniu francuskiego manicure.

Lakiery transparentne występują w trzech podstawowych rodzajach. Jedne z nich są białe i tworzy się je z myślą o malowaniu końcówek paznokci, pozostałe natomiast – te, których zadaniem jest pokrycie całej płytki – z reguły mają kolor beżowy lub różowy. Wszystkie lakiery transparentne z reguły cechują się mlecznym zabarwieniem.

Lakiery hybrydowe

Hybryda to w pewnym sensie żelowy lakier do paznokci, choć właściwie precyzyjniej można byłoby o nich powiedzieć, że są to pewnego rodzaju specyfiki, które łączą w sobie właściwości normalnego lakieru do paznokci z realizowanymi przez żel zadaniami utwardzania stylizacji na płytkach paznokci. Aby ten efekt utrzymał się przez dłuższy czas, całą stylizację należy naświetlić przy pomocy specjalnej lampy – zazwyczaj LED-owej lub emitującej promieniowanie UV.

Lakiery żelowe bez lampy – czy to w ogóle możliwe

W trosce o wygodę klienta (a właściwie klientki, nie jest bowiem tajemnicą, że oferta lakierów do paznokci skierowana jest głównie do pań) niektóre firmy kosmetyczne wypuszczają na rynek lakiery żelowe, które do uzyskania pięknego wyglądu stylizacji nie wymagają zastosowania lamp. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą specjalnych lakierów hybrydowych, noszących nazwę żel UV do paznokci. Taki żelowy lakier do paznokci gwarantuje trwałość i odpowiedni wygląd wykonanego za ich pośrednictwem manicure.

W gruncie rzeczy – jeśli chodzi o ścisłość – kobiety, które pragną zapewnić sobie odpowiedni wygląd paznokci, muszą kupić specjalny zestaw lakierów. Najlepsze żele do paznokci w swoich zestawach zawierają przede wszystkim kolorowe lakiery, wyposażone w substancje zapobiegające odpryskiwaniu lakieru oraz podnoszące jego odporność na ewentualne urazy o charakterze mechanicznym. Ale nie tylko. W większości wypadków panie nabywające taki zestaw mogą korzystać również z lakierów nawierzchniowych (tzw. top coat), gwarantujących trwałość oraz połysk emalii.

Nie dotyczy to raczej takich produktów jak tanie żele do paznokci, jednak jeśli jesteś gotowa zapłacić więcej za piękne paznokcie, możesz nabyć specjalny zestaw, zaopatrzony także w lakier bazowy. Z jednej strony w ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo odpryskiwania lakieru, z drugiej można zapobiec postawaniu przebarwień na skutek narażenia paznokci na zbyt długie noszenie kolorów cechujących się dużą intensywnością barw. Pod względem wygładzania płytki świetnie sprawdza się baza świetlna.

Lakiery winylowe

W ostatnim czasie na rynku pojawił się nowy produkt – lakier winylowy. Stanowi on połączenie wszelkich zalet charakteryzujących lakiery klasyczne oraz hybrydowe. Za jego najważniejszy walor uznaje się brak konieczności stosowania lampy UV w celu ich utwardzania. Zadanie to jest bowiem z powodzeniem spełniane przez światło słonecznego w ciągu dnia. To stosunkowo trwały lakier do paznokci, który ozdabia on płytkę paznokcia przez co najmniej tydzień. Później można go natomiast stosunkowo łatwo usunąć. Zanim jednak to zrobisz, będziesz mogła cieszyć się trwałością lakieru oraz niezmienioną pomimo upływu czasu intensywnością koloru.

Czym kierować się przy wyborze

Wybór lakieru do paznokci wbrew pozorom nie jest wcale taką prostą sprawą, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele pań popełnia jeden zasadniczy błąd, zwracając uwagę głównie na cenę, a nie jakość produktu. Niestety, źle dobrane lakiery do paznokci – nawet jeśli jest to metaliczny lakier do paznokci – zwykle wyglądają niechlujnie na paznokciach, sprawiając nieestetyczne wrażenie.

Z kolei kolor należy dostosować nie tylko do ubioru i okazji, ale również kształtu i ogólnego wyglądu paznokcia. W tym względzie warto kierować się też pewnymi wytycznymi modowymi. Obecnie poza klasycznymi odcieniami bieli na topie jest noszenie intensywnych kolorów na paznokciach, które można również przyozdobić wzorami imitującymi kolory sierści pantery. Wielką popularnością wśród pań cieszą się paznokcie połyskujące diamentami oraz lakiery wywołujące wrażenie cieniowania. Tak czy inaczej przed pomalowaniem paznokci zaleca się staranne wykonanie manicure.

Coś dla małych elegantek

Małe dziewczynki lubią naśladować swoje mamy we wszystkim, także w malowaniu paznokci. Z drugiej jednak strony wiele z nich cierpi na różnego rodzaju alergie, które mogą dotyczyć również lakierów do paznokci. Z myślą o najmłodszych przygotowano zatem specjalną linię kosmetyków dla dzieci. Lakiery te zwykle pozbawione są różnych toksycznych substancji, stanowiących naturalne składniki lakierów przeznaczonych dla osób dorosłych. Wyróżnia je bajeczna kolorystyka oraz pełna biodegradowalność. Ich sprzedaż oferuje niejeden sklep tradycyjny, jak i internetowy.

Zostaw Komentarz